درباره طرح

طرح جویشگر (موتور جستجوی بومی) در زمره طرح‌های ملی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد که پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان سازمان مجری آن تعیین شده است. در طرح جویشگر، حامی طرح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و مسئولیت نهایی تکمیل موفقیت‌آمیز طرح، تأمین مالی طرح، تعیین متولی اجرای طرح (مجری و مدیر طرح) و انجام حمایت‌های قانونی از طرح مصوب را بر عهده دارد. این طرح با چشم‌انداز دستیابی به «بهترین جویشگر در زبان فارسی‌» با ارائه:

  • دقیق‌ترین جویش در زبان فارسی
  • با کیفیت‌ترین سرویس‌های بومی به زبان فارسی

تعریف شده است. مطالعات امکان‌سنجی، بررسی‌های تطبیقی و پژوهش‌های صورت گرفته در خصوص موتورهای جستجو و نیازهای کاربران بومی از پیش‌نیازهای تحقق چشم‌انداز فوق هستند که بخشی از آنها پیشتر به انجام رسیده و در طرح جویشگر ادامه می‌یابند.

بر پایه این مطالعات تصویر نهایی ترسیم شده برای تحقق چشم‌انداز جویشگر بومی، یک فضای رقابتی در وب است که در آن جویشگرهای بومی حمایت شده توسط طرح، به ارائه خدمات متنوع به کاربران خواهند پرداخت. جهت ارائه این خدمات لازم است زیرساخت‌هایی فراهم آید که از طریق طرح جویشگر، ایجاد این زیرساخت‌ها نیز مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

در چشم‌انداز تحقق یافته طرح، بخش خصوصی به آن سطح از توانمندی خواهد رسید که بدون حمایت‌های دولتی جویشگرهای حمایت شده را اداره خواهد نمود، لذا توسعه توانمندی بخش خصوصی از طریق همکاری و درگیری این بخش در تحقق ابعاد مختلف طرح یک رویکرد اساسی به شمار می‌رود. جهت تحقق این چشم‌انداز، راه­اندازی خدمات متنوع طرح در ابتدا با حمایت‌های دولتی از بخش خصوصی به انجام می‌رسد، اما در بازه زمانی مشخص و بر اساس سیاست‌های آتی دولت، در نظر است بخش عمده­ای از مالکیت آن به بخش خصوصی واگذار شده و متولی آن خصوصی گردد.

نظارت مجری طرح بر حسن عملکرد خدمات جویشگر تا پایان مأموریت طرح ادامه خواهد یافت تا از هم‌سویی خدمات در دست ارائه با سیاست‌های کلان وزارت اطمینان حاصل گردد. این نظارت پس از خاتمه طرح موجود می‌تواند در قالب برنامه‌های آتی وزارت ادامه یابد.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۱۹۴ و ۸۴۹۷۸۱۳۳
  • رایانامه: didras@itrc.ac.ir

خبرنامه

عضویت در خبر نامه دیدرس، جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع در زمینه طرح جویشگر بومی

درباره طرح

به پایگاه اطلاع‌رسانی طرح جویشگر بومی خوش آمدید، این پایگاه در راستای اطلاع‌رسانی معرفی اهداف، رویکردها و دستاوردهای حوزه جویشگر بومی از تاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۲۸ فعالیت خود را آغاز نموده است. با توجه به اینکه شناخت ظریفت‌ها در حوزه جویشگر همواره از اهم ماموریت‌های این طرح است، همواره پذیرای تماس‌های شما هستیم.